top of page

tipy na výlety

logo final.png

 

Přímo od chalupy se můžete vydat na kolech po okolních cyklotrasách nebo můžete prozkoumávat krásy Železných hor po turistických cestách. V těsné blízkosti chalupy jsou lesy a louky na kterých děti mohou prozkoumávat přírodu, stavět skřítkům domečky nebo pozorovat mraveniště. Když budete mít chuť vyrazit na delší výlety, které ale zvládnou i menší děti, máme pro Vás pár nápadů.​

Naučná stezka Dářská rašeliniště

Naučná stezka Dářská rašeliniště

Utajené místo s nedotčenou přírodou - to je Naučná stezka Dářská rašeliniště. My jsme ji s dětmi vyzkoušeli v zimě. Jedná se o dvě oblasti velkých rašelinišť, jejichž cesty jsou zpevněné dřevěným chodníkem. Čeká vás celkem 12 stanovišť v krásné přírodě. Terén je nenáročný a zvládnete ho i se sportovním kočárkem.

Naučná stezka Okolo Zelené hory

Naučná stezka Okolo Zelené hory

Naučnou stezku Okolo Zelené hory najdete v nedalekém Žďáru nad Sázavou. Je to krásná nenáročná procházka přírodou po dřevěných chodníčcích, kterou zvládnete i s kočárkem.

Vestec - nejvyšší místo Železných hor

Vestec - nejvyšší místo Železných hor

Krátký výlet přímo od chalupy, který zvládnete i s kočárkem. Cesta vede po silnici s minimálním provozem a je hned vedle lesa. Čekají Vás krásné výhledy a v cíli najdete venkovní posezení, takže svačinu určitě s sebou.

Biotopové koupaliště Hlinsko

Biotopové koupaliště Hlinsko

Nově otevřené biotopové koupaliště, kde si můžete užít plaveckou padesátku, brouzdaliště a herní potok. Skvělé vyžití pro menší i větší děti. Koupaliště je od chalupy vzdálené pouhých 16 km a v horkých letních dnech je to skvělá volba. Koupání můžete spojit s prohlídkou skanzenu Betlém v centru města.

Údolím Doubravy na zaniklý hrad

Údolím Doubravy na zaniklý hrad

Přírodní rezervace Údolí Doubravy je nejcennějším územím jižní části chráněné krajinné oblasti Železných hor.  ​ Ideální půldenní výlet. Doporučujeme vzít si s sebou svačinu. Trasa vede přírodou bez civilizace. Výlet zvládnout po svých děti starší 4 let, pro které to bude velké dobrodružství.

Lesní potok Barovka

Lesní potok Barovka

Krásný lesní potok pár minut chůze od chalupy, kde si děti můžou pouštět lodičky. Výlet přibližně na hodinu, který zvládnou i malé děti a kočárky do terénu.

Přírodní rezervace Maršálka

Přírodní rezervace Maršálka

Okruh kolem chalupy, který zvládnete pěšky i na kole. Čekají vás krásné výhledy do přírody a přírodní rezervace, kde můžete udělat první občerstvovací přestávku. Cesta vede po silnici, ale s minimálním provozem. Výlet zvládnou i malé děti a je vhodný pro kočárky. Výlet přibližně na 2 hodiny.

Rozhledna Zubří

Rozhledna Zubří

K rozhledně se dostanete nenáročnou cestou na kolech nebo pěšky. Cestu zvládnou i děti. Pro fyzicky zdatnější rodiče je vhodná i pro kočárek. Celkem vás čeká 15 km (od chalupy k chalupě) přírodou nebo po nefrekventovaných silnicích.

Keltský Archeoskanzen

Keltský Archeoskanzen

Výborná zábava pro celou rodinu. Vhodné i pro malé děti a kočárek. 15 km od chalupy.

Dětské hřiště a dopravní hřiště

Dětské hřiště a dopravní hřiště

Velké dětské hřiště, které sousedí s dětským dopravním hřištěm. Ideální na trénování jízdy na kole, koloběžce nebo odrážedle. 5 minut autem od chalupy.

Wellness Jezerka

Wellness Jezerka

Máte chuť relaxovat? Toto wellness doporučujeme všemi deseti! Kromě klasické finské sauny si můžete vyzkoušet spousty dalších. Nechybí ochlazovací bazének, venkovní výřivka a bar s fresh džusy. 15 km autem od chalupy.

Strážce Železných hor

Strážce Železných hor

Vstup do geoparku Železné hory. 30 min jízdy autem od chalupy.

Rozhledna Bára

Rozhledna Bára

Krásný výlet vhodný i pro děti na novou rozhlednu Báru. Vedle rozhledny je lezecká stěna pro děti. 30 km od chalupy.

Stezka mladého lesníka

Stezka mladého lesníka

Krásný výlet na kolech, který si užijí i děti a v cíli je bude čekat skvělá Stezka mladého lesníka. Zabaví je 10 stanovišť. Na každém z nich mohou plnit jiný úkol, který bude bavit větší i menší děti. Svačinou se posilníte v altánu nebo na obří lavičce ve tvaru jezevčíka. Nedaleko stezky je i venkovní tělocvična. 15 km tam a 15 zpět.

Betlém Hlinsko

Betlém Hlinsko

Krásný malý skanzen v nedalekém městečku. Prohlédnout si můžete klasické roubenky. Určitě nevynechejte kavárnu uprostřed skanzenu a zajděte na výbornou kávu nebo dort. Vedle skanzenu je dětské hřiště. 20 min autem.

Závod horských kol Okolo Libice

Závod horských kol Okolo Libice

30 km okruh nejkrásnějšími částmi okolní přírody s nástupem 100 m od chalupy. Krásná trasa přírodou, brodění potoků i rychlých sjezdů.

Manitou Železné hory

Manitou Železné hory

Slavný cyklomarathon z náměstí v Chrudimi, jehož nejdelší okruh končí blízko Barovic.

Lipnice nad Sázavou

Lipnice nad Sázavou

Jeden z nejmohutnějších hradů na Vysočině. Hrad nabízí volnou prohlídku pro rodiny. Hned pod hradem najdete památník Jaroslava Haška. Určitě nevynechejte hospodu U České koruny, kterou provozuje pravnuk Jaroslava Haška.

Přehrada Seč

Přehrada Seč

Pro přehradu je typický malý ostrůvek a nádherný výhled na hladinu ze zříceniny hradu Oheb. V létě je to skvělé místo pro koupání. 16 km od chalupy.

Zřícenina hradu Lichnice

Zřícenina hradu Lichnice

Zříceninu hradu najdete v malé vesničce a je klasicky na kopci. Pro kočárek to tam úplně není, i když zdatnější rodiče to jistě zvládnou! Najdete zde i rozhlednu. Zajímavý výlet pro malé dobrodruhy. 30 km od chalupy.

Kočičí hrádek

Kočičí hrádek

Příjemná, nenáročná procházka lesoparkem, po které se dostanete až ke Kočičímu hrádku. Uvnitř si děti mohou zahrát na prince a princeznu. Bez problému zvládnete i s kočárkem. 26 km od chalupy.

Devět skal

Devět skal

Výlet na nejvyšší vrchol Ždárských vrchů. Cesta vede krásným lesem. Doporučujeme jak na kolech, tak pěšky s kočárkem. S kočárkem je první krátká část náročnější, ale pak už můžete pokračovat bez obtíží. Doporučujeme se přiblížit autem. 33 km.

Zelená hora

Zelená hora

Památka zapsaná na Seznamu světového dědictví UNESCO.

Cyklotrasa kolem Žďáru nad Sázavou

Cyklotrasa kolem Žďáru nad Sázavou

Cyklotrasa opět vhodná i pro děti. Pojedete po 8 km po lesních cestách a vedlejších silnicích. Děti bude motivovat hledání obřích soch, které jsou umístěny po celé délce trasy. 30 km od chalupy.

bottom of page